דף הבית / מאמרים / בין תשעה באב לראש חודש אלול

בין תשעה באב לראש חודש אלול

התקופה שבין תשעה באב לראש חודש אלול נקראת בפי הלומדים בישיבות והמגזר החרדי בין הזמנים ובה יוצא רוב העולם החרדי והדתי לחופשה השנתית שלו. למה זכתה התקופה הזו לשם הזה? כי היא נמצאת בין זמני הלימוד של הקיץ [שמתחיל בראש חודש אייר] וזמן "אלול" שמתחיל בראש חודש אלול ומסתיים במוצאי יום כיפור עת תלמידי הישיבות יוצאים לחופשת חגי תשרי. על ההשפעה של בין הזמנים על עולם התיירות נדון במאמר הבא.

היות שתקופה בין הזמנים היא כמעט התקופה היחידה בשנה בה כמעט כל העולם החרדי [וחלק מהעולם הדתי] בחופש, רבים מאתרי האטרקציות בצפון מתאימים את עצמם לציבור זה וממקדים את הפרסום שלהם באמצעי התקשורת הפונים לציבור זה, כדוגמת אתרי האינטרנט החרדיים והמקומונים החרדיים. מבחינת התאמות לציבור, רבים מהאתרים הקשורים למים כדוגמת שייט קייקים ופארקי מים,  דואגים לימים נפרדים לציבור החרדי שאותם הם מפרסמים ובהם הם מדגישים כי מדובר ביום מותאם לציבור החרדי שבו תתבקש הקפדה על כללי לבוש צנועים וככה הם מראש מונעים חיכוכים ומריבות בין ציבורים שונים [לימים המיועדים לציבור החרדי במקרים רבים יש גם מחירים מיוחדים היות שלציבור החרדי הכנסה נמוכה יחסית לכלל האוכלוסייה מחד ומספר גבוה של ילדים מאידך וכדי לאפשר לציבור גדול יותר ליהנות מהמקומות הללו נעשים מבצעים מיוחדים].

היכן לנים בבין הזמנים? המשפחות המבוססות יותר מבין הציבור החרדי יוצאות לחופשה בצימרים ובבתי מלון, בדיוק כמו  הציבור הכללי כמובן שהמקומות המועדים יהיו צימרים בישובים דתיים או מתחמי צימרים הנמצאים בקרבת מקומות שהציבור הדתי אוהב באופן כללי [כדוגמת מירון], טבריה וכו'. בתי המלון המעוניינים בנופשים מהציבור החרדי דואגים לכשרות מהודרת, לשעטת נפרדות בבריכה ולפעילויות המתאימות לציבור זה כדוגמת אמנים דתיים, הרצאות של רבנים מעניינים, סיורים לקברי צדיקים ולמקומות שב"כ הם לא היו מגיעים אליהם ויש עוד מגוון רחב של דוגמאות.

אלו בין הציבור החרדי שאין ידם משגת לצאת לחופש בבית מלון או בצימר ישתמשו בד"כ בביתם במרכז החופשה וממנו יצאו למקומות השונים, כשבהרבה מקרים הם יעזרו בהסעות מאורגנות שישנן לא מעט פעמים לאיזורים מסויימים והמאורגנות ע"י נציגי הציבור שלהם כדי להקל מעט מהמעמסה הכלכלית.

בשנים האחרונות החל להיכנס טרנד חדש בקרב הציבור החרדי – קמפינג בצפון – היות שלינת שטח בבסיסה היא הרבה יותר זולה, וגם ישנה אפשרות שנותנים הרבה מתחמי קמפינג לשכור את כל המתחם – וכך יכולה קבוצה של משפחה או חברים לנפוש בנחת, במחיר יחסית זול [לעומת הצימרים ובתי המלון] במקום שהוא נוח , נעים ובאוויר הפתוח. ולמה דווקא אלו שבצפון זוכים לפופולריות רבה? בגלל הקירבה למקורות המים ומסלולי הטיול ובגלל מזג האוויר היותר נוח [במיוחד באתרי הקמפינג שבגולן].

ולסיכום? אם בשלושת השבועות הקרובים, כשתצאו לטיול, תראו הרבה חרדים במסלול או בדרך – אזי תבינו למה זה נראה שכולם עכשיו בחופש…

About ariel

Check Also

4

וילות ל30 איש

אתם מתכוננים לשבת חתן ומחפשים מקום מתאים לחגוג בו. אולי בית מלון? לא, אתם לא ...

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *